ANKOS Başkanı

Değerli Üyelerimiz, Meslektaşlarımız ve Paydaşlarımız,

ANKOS olarak her yıl gerçekleştirdiğimiz, ülkemiz ve mesleğimiz açısından marka değeri taşıyan ANKOSLink Uluslararası Konferansı’na sizleri davet etmekten büyük onur ve mutluluk duyuyorum.

ANKOSLink Uluslararası Konferansı, her yıl 500’ün üzerinde katılımcıyı ve 60’a yakın firmayı ağırlayan ülkemizin ve bölgemizin en önemli yayıncılık ve kütüphanecilik etkinliğidir. Oluşturmuş olduğu network ile üniversite ve kamu kütüphanelerini, yurt içinden ve yurt dışından bilgi profesyonellerini, bilim insanlarını, yayıncıları, bilgi ve teknoloji firmalarını bir araya getirmektedir. Aynı zamanda bünyesindeki fuar etkinliği ve akademik programı ile mesleki yenilik ve gelişmelerin takip edildiği, sorunların tartışıldığı ve çözüm önerilerinin sunulduğu dinamik bir platformdur.

2022 yılında ANKOSLink Uluslararası Konferansı, 21-24 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya’da Asteria Kremlin Palace Hotel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Bu yılki konferansın teması, “Bilgiye Erişimde Eşitsizlik ve Sürdürülebilirlik” olarak belirlenmiştir. Aralık 2019’da ortaya çıkan ve büyüyerek tüm dünyaya yayılan COVID-19 pandemi süreci ve devamında dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan küresel ekonomik kriz ve bölgesel savaşlar, kaynakların en ekonomik fiyatla elde edilmesini, verimli kullanılmasını ve paylaşımını her zamankinden daha fazla ön plana çıkarmaktadır. Bu durum, ANKOS gibi konsorsiyum yapılarının önemini daha da arttırmaktadır. ANKOS, bu kapsamda sürdürülebilir bilgi hizmetleri için yoğun çaba harcamakta, kütüphane uygulamaları geliştirmekte ve tüm paydaşların bir araya geldiği ANKOSLink gibi uluslararası etkinlikler düzenlemektedir.

Üç gün sürecek konferansta ele alınacak konular, açık bilim ve açık erişim, açık eğitim kaynakları, veri yönetimi, birlikte çalışılabilirlik, blockchain teknolojileri, dijital dönüşüm ve yeni trendler, kriz yönetimi, bilgiye erişimde eşitlik, mesleki sorunlar, yeni öğrenme platformları, ekonomik sürdürülebilirlik, bilgiye erişimde sürdürülebilirlik, sürdürülebilir dijital koruma, yayıncılık alanındaki gelişmeler, kütüphanelerde iyi uygulamalar şeklinde planlanmıştır.

ANKOSLink2022 Uluslararası Konferansı’nın gerçekleşmesinde emeği geçen başta ANKOS Yönetim Kurulu olmak üzere, tüm ANKOS Gönüllülerine, akademik içeriği oluşturan Program Komitesi’ne, üyelerimize ve paydaşlarımıza en içten teşekkür ediyor, Antalya’da bir araya gelmek üzere selamlarımı sunuyorum.  

Yükseköğretim Kurulu'nun ANKOSLink Konferansı ile ilgili davet yazısına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Saygılarımla.

İsmail ÇETİNKAYA

ANKOS Başkanı


Tüm Haberler